Tak sa zamyslime, akú neuveriteľne dlhú dobu je tu s nami aktivita menom čítanie. Samozrejme i písanie. Ak pozerám do tej histórie, napadne ma v prvom rade to písanie. Predsa niekto musel niečo napísať, aby následne druhí mohli čítať. Zoberme si, že už samotná Biblia je tu s nami veľmi dlhú dobu a stále patrí k najvzácnejším spisom. Stále má novšiu a novšiu podobu, je preložená do všetkých jazykov, no pritom podstata textu zostáva nemenenná. Zoberme si, že v každej etape našej histórie sa vždy našiel niekto, kto dokázal svojim spisom ovplyvniť ešte ďalšie a ďalšie generácie. Nie len samotný jeden autor, ale napríklad aj spisovanie mnohých zákonov a ideí malo svoje opodstatnenie. Teda ak by všetky tieto spisy, ktoré som spomenul nikto nikdy nečítal, bola by to obrovská škoda a dnes by sme boli na úrovni opíc. Preto je potrebné, aby sa písalo a čítalo i naďalej. Aké je čítanie dôležité aj pre dnešnú generáciu, sa dočítate i-
Napadajú ma aj rôzne diela a spisy takých slovenských osobností ako napríklad Hollý, Štúr a Hodža a mnohých autorov podobného zamerania. Myslíte si, že písali iba pre to, aby potrápili následné generácie povinným školským čítaním? To len dnešný školský systém v tom nemá jasno a osnovy učenia majú podobu, kedy tieto vzácne diela deťom znechucujeme, ako i samotných autorov.
• Nemali by sme deti mučiť tým, aby si museli zapamätať presný dátum, kedy sa autor narodil a kedy zomrel a tým, v presne ktorom dome sa narodil. Na tie dátumy aj tak v dospelosti zabudnú.
Mali by sme sa viac zaoberať skutočným dôvodom, čo nám autori chceli odkázať a prečo si dali námahu niečo pre nás v podobe svojho diela zanechať. Akú obetu museli vo svojej dobe podstupovať! Že to písali preto, aby zachovali slovenský národ ako taký, aby zachovali slovenský jazyk, že to robili aj pre dobro dnešných detí, aby boli slobodné. Aby sme sa snažili i my zachovať si slobodu a aby sme videli aj krásu života, nielen nudné fakty.