Pozná to každý rodič – k deťom neodmysliteľne patria soplíky. Koho to obchádza, ten si môže pogratulovať. Zväčša nás to zastihne, keď sa mení počasie z tepla do zimy, keď sú vykúrené suché miestnosti, keď sa deti dostanú do kolektívu. Občas nás riadne zaskočia aj v letných teplách, kedy by ich nikto nečakal. Neraz sa choroba poposúva najskôr medzi súrodencami a nemenej často sa k nim časom pridružia i rodičia.
Čo však robiť a na čo nezabudnúť?
Odsávajte!
Malé detičky si vyfúkať nos nevedia a často krát si ho nechcú nechať vysať. Nechcete im robiť traumu, ale nechať noštek nepovšimnutý nie je tiež cesta. Môže dôjsť k usádzaniu hlienov, na ktoré sa budú viazať baktérie a v najhoršom prípade môže prísť až k zápalu stredného ucha.Už samotná nádcha spôsobuje zaľahnutie v uchu, čo je pre detičky nepríjemné a sú z toho mrzuté. A preto im treba aspoň z času na čas soplíky odsať. Na výber máte odsávačku, ktorá funguje za pomoci vysávača. Variantu, kde vlastnými ústami ťaháte obsah nosa do nádobky umiestnenej medzi dieťaťom a vami. Tiež balónikovú alebo elektronickú/na batériu.
Kým sú hlieny priesvitné až biele, tak nie je dôvod na paniku. Ak sa nepridružili iné ťažkosti, horúčka, dieťa nie je apatické alebo sa nespráva neobvykle, nie je dôvod na paniku.
Ako pomôcť?
Pri zlepšení dýchania počas nádchy napomáha zvlhčovať ovzdušie. Ak nemáte originál zvlhčovač, postačí vám hrniec s vodou a soľou, nechať zovrieť a položiť v blízkosti postele (samozrejme tak, aby dieťa do neho nedočiahlo). Pridať môžete harmanček (rumanček kamilkový). Väčšie deti sa vedia už aj priamo naparovať nad hrncom. (Pod dohľadom rodiča, aby sa neoparili alebo neobliali horúcou vodou.) Nedarí sa vám uvoľniť noštek? Teplý kúpeľ a vlhko sú dobrým spúšťačom.
Taktiež pomáha, ak malý pacient spí vo vyvýšenej polohe. Ak je natoľko malý, že pod hlavou ešte nemôže mať vankúš, tak postačí podložiť matrac na jednej strane. Bude tak spať s vyvýšenou hlavou bez ohrozenia udusením vo vankúši (v prípade bábätiek). Soplíky nebudú zatekať a je predpoklad, že bude lepšie spať. Výplachy nosa morskou vodou by boli ideálne, ale zrejme len máloktoré malé dieťa si to nechá urobiť. Schodnejšou cestou sú namiešané morské vody dostupné v lekárňach so sprejovým aplikátorom do nosa.
Vitamíny, vitamíny, vitamíny! V lekárňach nájdete širokú ponuku vitamínových produktov pre deti a je už len na vás, čo si vyberiete, ale svoje stále miesto má stále vitamín C. Nezabúdajte ho však dopĺňať v prirodzenej forme. Pretože darmo budete len hltať produkty farmaceutického priemyslu, keď ich nebudete podporovať zeleninou a ovocím.
Dôležitý je tiež pitný režim, o ktorom sa toľko hovorí, ale nezaškodí si to pripomenúť.
Ako zlepšiť imunitu?
Dostatočným prísunom ovocia, zeleniny a príjmom vyváženej stravy. Pobytom na čerstvom vzduchu, častým vetraním, pohybom, ale i dostatkom spánku. Ak už nič nezaberá, pomôcť môžu i probiotiká, vitamíny, C-éčko, rakytník a bylinky zo záhradky prírody.