V USA je športom číslo jeden americký futbal. Pre nás neznámy šport predbehol v rebríčku obľúbenosti také športy ako basketbal, ľadový hokej alebo bejzbal. Je to dosť zarážajúce, keďže vieme, že kanadsko-americká hokejová NHL je najkvalitnejšou hokejovou súťažou na svete. A to isté platí pre basketbalovú NBA, kde hrajú tí najlepší basketbalisti našej planéty.
Americký futbal sa dosť podobá na európske ragby. No fanúšikovia a odborníci na tento šport budú tvrdiť, že je to niečo úplné iné. Pre laika sú tieto športy podobné v tom , že ide o kontaktný šport, kde cieľom hráčov je dopraviť loptu alebo šišku za koncovú čiaru súpera. No pravidlá, ktorými sa riadia tieto športy sa podstatne odlišujú. Aj nezainteresovaný divák si všimne, že hráči amerického futbalu majú na hlavách ochrannú prilbu. Aj napriek tomu sa často stáva, že počas zápasu je hráč po zrážke odvážaný z ihriska s otrasom mozgu. Súvisí to aj s dosahovanými rýchlosťami behu, ktoré americký futbalisti dokážu na ihrisku dosiahnuť. V americkom futbale sú totiž hráči, ktorí sú najrýchlejšími športovcami planéty. Mnohé merania ich behu už dokázali, že poniektorí z nich by na olympiáde v behu na 100 m získali jednu z medailí. Aj tento fakt dokazuje, že v americkom futbale sa sústreďujú najlepšie pripravení svetoví atléti.
Niekto by namietal, že na ihrisku sa objavujú v najprestížnejšej súťaži amerického futbalu NFL aj športovci s viditeľnou nadváhou. A majú pravdu. Súvisí to s tým, že na ihrisku je súčasne viac typov hráčov, z ktorých si každý plní iba svoje špeciálne úlohy. Je tiež zaujímavé, že každé družstvo má vlastne dva úplne nezávislé tímy. Jeden je určený na útočnú hru, ten druhý je výlučne na ihrisku iba pri obrane. To že ide o divácky najsledovanejší šport, svedčia aj platy hráčov amerického futbalu v NFL. Vďaka sponzorom a reklamným zmluvám dokážu tí najlepší zarobiť ročne aj 50 miliónov dolárov. Takže z platu jednotlivca amerického futbalu by mohla niekoľko rokov fungovať celá naša najvyššia futbalová liga.