Kauzy na OH v Paríži


Ako sme už pri Olympiáde zvyknutí, táto športová udalosť hostí športovcov z celého sveta. Preto je na prvom mieste solidarita, tolerantnosť a najmä tolerovanie každej rasy. Medzi športovcami sa rozdiely pohlavia či rasy nerobia. Každý prišiel na olympiádu s cieľom vyhrať medailu pre svoju krajinu. No určite ste postrehli, že Olympijské hry v Paríži so sebou priniesli už mnoho kontroverzných momentov. Hneď na úvod prekvapil návštevníkov Paríža, ale aj samotných divákov pri televíznych obrazovkách úvodný ceremoniál.

 

olympijské hry

 

Pre mnohých bol nevhodný výber programu na olympijský ceremoniál, ktorý má byť znakom solidarity a športového sviatku v podobe vyzdvihnutia transparentnosti vo výbere pohlavia a možnosti prejavenia akéhokoľvek zaradenia. Mnoho ľudí je presvedčených, že takýto program nijako nesúvisí s olympiádou, ktorá sa má niesť v inom duchu. Zrejme to nie je jediný prešľap, ktorý sa nesie tohtoročnými Olympijskými hrami. Mnohé športovkyne v oblasti boxu sa sťažujú na pravidlá, ktoré sú tento rok benevolentnejšie. Boxeristka z Alžírska, o ktorej boli namerané vyššie hodnoty testosterónu, mala podľa mnohých súperiek, ale aj divákov v ringu miernu výhodu.

 

olympijské hry

 

Niektoré z nich preto zápas ukončili skôr z hľadiska ochrany svojho zdravia. Pri niektorých súťažiach v oblasti boxu žien sú vyššie namerané hodnoty testosterónu na súťažiach zakázané a takéto športovkyne nemôžu nastúpiť na zápas. V prípade letných olympijských hier však túto možnosť Alžírčanke dovolili a preto ich môžeme sledovať v boji s ostatnými boxeristkami. Či už s úvodným ceremoniálom alebo kauzou ohľadom boxeristky z Alžírska súhlasíte alebo nie, tento koncept dostal zelenú. Je otázne, ako sa k tomu vedenie po skončení olympijských hier postaví a či výbor urobí nasledujúce roky v oblasti ceremoniálu a pravidiel nejaké zmeny.